DE

Centrum edukacji przyrodniczej NABU Blumberger Mühle

Do wizyty w Blumberger Mühle z daleka zachęca niezwykła bryła budynku wkomponowana w otaczającą przyrodę. Mieści się w nim multimedialne centrum edukacji przyrodniczej rezerwatu biosfery Schorfheide-Chorin. Wszystkie informacje naukowe można obserwować na żywo w przyległym rezerwacie.

Kluczowe informacje

W Blumberger Mühle dowiemy się, jakie otaczają je tereny, jakie rośliny porastają okolicę i dlaczego, a także jakie ptaki i zwierzęta zamieszkują rezerwat. Ekspozycja jest interaktywna, ciekawa i kolorowa, trafiająca do zwiedzających dzieci poprzez zabawę i elementy gry. Na miejscu można udać się na spacer, zrobić piknik i spędzić przyjemnie kilka godzin.

POŁOŻENIE

Angermünde, Brandenburgia

CZAS ZWIEDZANIA

2 – 4 godziny, cały dzień

TRANSPORT

rower, samochód, transport publiczny

PRZEZNACZENIE

natura, nauka, relaks

Główną misją Blumberger Mühle jest wsparcie ochrony przyrody i rozwój turystyki przyjaznej środowisku. Rozległa biosfera Schorfheide-Chorin to teren ciekawy przyrodniczo i przyjemny do spędzania czasu na zewnątrz. Centrum edukacji przyrodniczej umożliwia zdobycie nowych wiadomości o okolicy, organizuje warsztaty i wystawy.

Szczypta historii


Centrum edukacji przyrodniczej Blumberger Mühle jest największym i chyba najbardziej niezwykłym centrum przyrodniczym w sieci NABU. Sama organizacja NABU (Niemieckie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody) powstała w 1899 i od tamtej pory aktywnie wdraża projekty chroniące przyrodę i wspierające właściwą relację między naturą a człowiekiem. NABU utrzymuje własne instytuty badawcze, prowadzi edukację ekologiczną i przekazuje bieżące informacje o środowisku do mediów.


Centrum edukacji przyrodniczej Blumberger Mühle otwarto w 1997 roku. Jego głównym celem jest przedstawianie zwiedzającym polodowcowego krajobrazu regionu Uckermark z jego bogatą roślinnością i fauną. Istniejąc w sąsiedztwie rezerwatu przyrody, Blumberger Mühle najlepiej świadczy o tym, że codzienne życie i praca ludzi są możliwe bez niszczenia natury.

Istotne drobiazgi

Teren okalający Blumberger Mühle został zagospodarowany i udostępniony zwiedzającym. Powstał w ten sposób 13 hektarowy obszar doświadczania przyrody. Celowo nie planowano wytyczonych ścieżek edukacyjnych czy tablic, aby jak najmniej ingerować w naturalne środowisko.

  1. godziny otwarcia:
    kwiecień-październik 10:00-18:00,
    listopad-marzec 10:00-16:00
  2. ceny biletów: normalny 4 EUR, ulgowy 3 EUR
  3. www: blumberger-muehle.nabu.de
  4. email: blumberger.muehle@nabu.de —  telefon: 0049 03 33 126 04 0  

W sąsiedztwie Centrum Edukacji znajdują się stawy rybne, zagrody ze zwierzętami, plac zabaw ozdobiony naturalnymi rzeźbami zwierząt i malownicza kładka przez trzcinowisko. Znajdziemy tu także ogródek ziołowy, wędzarnię, labirynt i inne atrakcje, które uprzyjemniają spędzanie czasu na dworze.

Niezwykły budynek Blumberger Mühle wzorowany na pustym pniu drzewa zaprojektował architekt Bernd Kühn. Główną ideą projektową było uzyskanie bryły wpasowującej się w naturalne otoczenie i czerpiącej z form przyrodniczych. Pień drzewa, jako model wyjściowy, ma oznaczać istnienie jako wieczny cykl narodzin, życia i przemijania.

  • doskonałe miejsce dla miłośników natury, dzikiej przyrody i ekologii
  • ciekawe, interaktywne ekspozycje
  • zadbane, wypielęgnowane otoczenie 
  • relaks na łonie przyrody

Główne tematy stałej wystawy w Blumberger Mühle to woda i gleba. Wystawa jest interaktywna, bogata w stanowiska doświadczalne. Centrum oferuje też wycieczki z przewodnikiem, dni tematyczne, zajęcia wakacyjne i warsztaty ekologiczne. Dla zwiedzających dostępna jest również restauracja i sklepik z pamiątkami.

You might also like