PL

Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Ziemi Mieszkowickiej w Starych Łysogórkach

Niewielkie wnętrze Muzeum w Starych Łysogórkach kryje bardzo ciekawą historyczną ekspozycję pamiątek po 1. Armii Wojska Polskiego – prezentację umundurowania i wyposażenia żołnierzy biorących udział w forsowaniu Odry w 1945 roku, osobiste drobiazgi i dokumenty. Stojący przed budynkiem czołg IS-2 jest najbardziej obleganą atrakcją Muzeum.

Kluczowe informacje

Muzeum w Starych Łysogórkach to jeden z obowiązkowych punktów do odwiedzenia w Rejonie Pamięci Narodowej Cedynia-Gozdowice-Siekierki. Ten obszar jest przesiąknięty wspomnieniami dwóch historycznych wydarzeń – bitwy Mieszka I z margrabią Hodonem pod Cedynią i ostatnich walk z armia niemiecką wiosną 1945 r.

POŁOŻENIE

Stare Łysogórki,
gmina Mieszkowice

CZAS ZWIEDZANIA

1-2 godziny, plus atrakcje w regionie

TRANSPORT

rower, samochód

PRZEZNACZENIE

historia, edukacja, militaria

W Muzeum w Starych Łysogórkach główną przestrzeń zajmuje stała wystawa o forsowaniu Odry w 1945 roku. Oryginalne zdjęcia i dokumenty, wyeksponowane umundurowanie żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego a także wyposażenie żołnierzy polskich, niemieckich i radzieckich z tego okresu.

Szczypta historii

Muzeum powstało w 1961 roku i zostało uroczyście otwarte w Dzień Wojska Polskiego. W tym samym czasie odsłonięto na przylegającym do Muzeum Siekierkowskim Cmentarzu Żołnierzy 1. AP pomnik Wdzięczności. 

Obiekt został wyremontowany przed 2020 rokiem i obecnie w odnowionych wnętrzach, na trzech poziomach prezentuje ekspozycję stałe i czasowe.

Istotne drobiazgi

Muzeum w Starych Łysogórkach warto zwiedzić w komplecie z drugim oddziałem – w niedalekich Gozdowicach, a także z Cmentarzem Siekierkowskim. Te trzy obiekty opowiadają nam historię likwidacji ostatniego przyczółka niemieckiej armii na prawym brzegu Odry, wbicia w Czelinie pierwszego polskiego słupa granicznego i dramatycznego, krwawego forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego. Działania te otworzyły koalicji wojsk polskich i radzieckich drogę na Berlin.

  1. godziny otwarcia:
    wtorek-środa 10:00 – 16:00;
    czwartek-piątek 09:00 – 16:00;
    sobota-niedziela 10:00 – 17:00
  2. ceny biletów: od 2 zł; czwartek bezpłatny
  3. www: muzeum-pamiatek-wojsk-inzynieryjnych-w-gozdowicach.business.site
  4. telefon: 0048 91 414 52 10 

Cmentarz Wojenny znajdujący się o parę kroków od Muzeum jest miejscem spoczynku blisko 2000 polskich żołnierzy poległych w operacji berlińskiej. Rozległy cmentarz na planie kwadratu, z dominującym pomnikiem i ciągnącymi się rzędami białych nagrobków robi ogromne wrażenie. Zwykle panuje tu przejmująca cisza.

Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego jest miejsce skłaniającym do zadumy i pochylenia się nad historią i jej zawirowaniami. Każde pogranicze niesie ze sobą wspomnienia krwawych wojen, ciągłych walk i przesuwania granicy raz e jedną, raz w drugą stronę. Odra pamięta te walki od czasów zamierzchłych.

  • miejsce z duszą i historią, sprzyjające zadumie
  • ciekawa lekcja lokalnej – i krajowe – historii
  • znakomita sieć ścieżek rowerowych 
  • zabytkowe, odrestaurowane wnętrze

Niedaleko Starych Łysogórek warto zwiedzić także miejsce upamiętniające bitwę pod Cedynią – Górę Czcibora, nazwaną na cześć brata Mieszka I. Malowniczy widok, monumentalny pomnik Orła i drewniana odnowiona palisada, a także dużo tablic z informacjami – wizyta w tym miejscu dostarczy wiele ciekawych informacji.  

You might also like