Fort Gerharda, wchodzący w skład Twierdzy Świnoujście, to wyjątkowa atrakcja połączona z żywą lekcją historii. Jest jednym z najlepiej zachowanych XIX wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie i jednocześnie mieści siedzibę Muzeum Ochrony Wybrzeża. Został wzniesiony w latach 1848-1859 na wschodnim brzegu Świny, tuż przy jej ujściu do morza, broniąc wejścia do portu.
Kluczowe informacje
Fort Gerharda to owalna reduta o dwóch kondygnacjach. Ma dwa skrzydła, dziedziniec wewnętrzny, trzy wieże i zwodzony pomost nad fosą, prowadzący do głównego wejścia. Fort zwiedzamy wcielając się w rolę kandydata na kadeta pruskiej armii i odbywając skrócone szkolenie wojskowe. Musztra, nauka komend i wystrzał z armaty dobrze zapadają w pamięć.
POŁOŻENIE
Świnoujście, Wyspa Wolin
CZAS ZWIEDZANIA
2 – 4 godziny
TRANSPORT
rower, samochód, transport miejski i statek
PRZEZNACZENIE
historia, militaria
Do Fortu Gerharda nie można dostać się drogą lądową, co jest dodatkowa atrakcją i niespodzianką. Statki do Fortu Gerharda odpływają codziennie z Wybrzeża Władysława IV. W sezonie letnim przewodnik wyrusza w trasę po Forcie co 30 minut.
Szczypta historii
Pomysłodawcą budowy i twórcą projektu twierdzy był ceniony architekt Gerhard Cornelius van Wallrave i na jego cześć twierdzę nazwano Fortem Gerharda. Fort był stale rozbudowywany i modernizowany, zmieniono także główny front obronny twierdzy z lądowego na morski. Na przełomie XIX i XX wieku dobudowano potężne koszary i zaczęto wzmacniać fort betonem. Po I Wojnie Światowej Fort został częściowo rozbrojony i pod zarządem niemieckiej marynarki wojennej pełnił funkcję pomocniczą do końca II Wojny Światowej.
Po wojnie Fort został przekazany miastu i przez jakiś cza spełnił funkcje magazynowe, potem zaś stał opuszczony. W 2001 roku został wydzierżawiony przez grupę pasjonatów i już kilka miesięcy później otworzył swe progi dla zwiedzających. Teren Fortu, oczyszczony i wyremontowany, odzyskał dawną świetność i stał się jedną z największych atrakcji Świnoujścia.
Istotne drobiazgi
Muzeum Obrony Wybrzeża ma bardzo bogate eksponaty i jest największą tego rodzaju prywatną placówką w Polsce. Można tu obejrzeć ponad 2000 eksponatów związanych z trzystuletnim rozwojem Twierdzy Świnoujściem. Między innymi kolekcje broni, umundurowania, dokumentów i osobistych pamiątek stacjonujących tu żołnierzy.
- godziny otwarcia: maj-czerwiec 9:30-17:00; lipiec-wrzesień 9:30-19:00; październik-kwiecień 10:00-16:00
- ceny biletów: normalny 30, ulgowy 20
- www: www.fort-gerharda.pl
- email: agata.kucharska@fort-gerharda.pl — telefon: 0048 510 898 004499
Muzeum Obrony Wybrzeża zachęca do odwiedzenia Podziemnego Miasta na Wyspie Wolin, oddalonego jedynie 5 kilometrów od Fortu Gerharda. Potężne schrony połączone kilometrem podziemnego korytarza to świadkowie niesamowitej historii z czasów Zimnej Wojny.
Kurs szkolenia kandydatów na rekrutów do pruskiej armii okazał się strzałem w dziesiątkę. Wieści o atrakcyjnym, pełnym humoru i wyzwań oprowadzaniu po Muzeum rozchodzą się daleko i przyciągają kolejnych zwiedzających. Warto wziąć udział w tej przygodzie i przekonać się, czy zdamy kolejne próby i możemy liczyć na przyjęcie do pruskiej armii.
- doskonałe miejsce dla miłośników historii i militariów
- zwiedzanie w nietypowy i atrakcyjny sposób
- historyczne otoczenie
- dawka wiedzy i tradycji
Fortyfikacje w Świnoujściu na każdym etapie były bardzo nowoczesną konstrukcją. Strategiczne położenie w ujściu Świny domagało się stosowania najlepszych w danych czasach rozwiązań, by skutecznie bronić wejścia do portu. Ostatnia modernizacja przed wybuchem II Wojny Światowej wprowadziła do Fortu innowacje na skalę światową, w tym także stanowiska radarowe. Świnoujście stało się największą na Bałtyku bazą dla U-bootów.