Majestatyczna wieża wznosi się nad pozostałościami średniowiecznego zamku w Löcknitz, przy słonecznej pogodzie odbijając się w rzece Randow. Pierwsze wzmianki o obronnej budowli tym miejscu pochodzą z 1212 roku, gdy stało tu słowińskie grodzisko. Murowany zamek z 1400 roku stał na granicy Brandenburgii i Księstwa Pomorskiego – wraz z upływem wieków przechodził kolejno z rąk do rąk, był nawet przez jakiś czas pod panowaniem Szwedów.
Kluczowe informacje
Życie kulturalne w Zamku kwitnie za sprawą Stowarzyszenia Heimat- und Burgverein Löcknitz, które wzięło pod opiekę zabytkowy obiekt i stara się doprowadzić do jego renowacji i włączenia w życie lokalnej wspólnoty. W cieniu średniowiecznej wieży odbywają się rozmaite plenerowe wydarzenia, które gromadzą mieszkańców Löcknitz i gości z regionu.
POŁOŻENIE
Meklemburgia Pomorze Przednie
CZAS ZWIEDZANIA
2 – 4 godziny
TRANSPORT
rower, samochód, transport publiczny
PRZEZNACZENIE
historia, relaks
Zamek w Löcknitz bierze udział w festiwalu średniowiecznych zamków, organizuje jarmarki, koncerty, tematyczne spotkania i wystawy. Ciekawa mieszanka cyklicznych spotkań i okazjonalnych wydarzeń daje bogaty wybór atrakcji – każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak główną ideą istnienia Stowarzyszenia jest zachowanie prawie 800 letniej tradycji i historii Zamku.
Szczypta historii
Historia Zamku w Löcknitz była burzliwa i obfitowała w regularne zmiany. Jako twierdza stojąca na granicy księstw, wciąż przechodziła z rąk do rąk będąc na zmianę pod władaniem Branderburgii i Księstwa Pomorskiego. Szczęśliwie dla zamku – kolejni właściciele raczej inwestowali w jego rozbudowę i rozwój, a nie niszczyli prac swoich poprzedników. W czasie wojny trzydziestoletniej miasto i zamek zajęli Szwedzi, a ostatnie znaczenie strategiczne Löcknitz miało w latach 1907-1813 jako forteca obronna w wojnach napoleońskich.
Po drugiej wojnie światowej zamek został zapomniany i jego budynki zaczęły powoli chylić się ku upadkowi, aż w 1985 roku trzeba było wysadzić i rozebrać część zabudowań. Na szczęście wieża przetrwała i 10 lat później ruszyły prace renowacyjne. W 2005 roku zawiązano Stowarzyszenie Heimat- und Burgverein Löcknitz.
Istotne drobiazgi
W Zamku mieści się biuro turystyczne miasta Löcknitz oraz kilka stałych wystaw. Można obejrzeć drobiazgową makietę zamku z okresu… a także fragmenty starych murów pod dziedzińcem. Wokół Zamku rozciąga się przyjemny ogród z sadem, gdzie można odpocząć i zjeść na świeżym powietrzu.
- godziny otwarcia: w trakcie wydarzeń
- ceny biletów: wiele wydarzeń ma wstęp bezpłatny
- www: burgverein-loecknitz.de
- email: post@burgverein-loecknitz.de
- telefon: 0049 173 299 313 4
Zamek specjalizuje się w imprezach plenerowych związanych z kalendarzem natury. Obchody najdłuższego dnia w roku, tańce przy ognisku, wyplatanie wianków i zabawy w ogrodzie – to najprzyjemniejsze wydarzenia, w jakich warto wziąć tu udział.
Działania kulturalne i artystyczne prowadzone przez Stowarzyszenie Heimat- und Burgverein Löcknitz integruje mieszkańców miasta i zachęca do przyjazdu turystów. Wciąż rośnie liczba członków Stowarzyszenia, co pokazuje, jak ważna dla lokalnych społeczności jest dbałość o wspólna historię i pielęgnowanie tradycji.
- doskonałe miejsce dla dzieci młodszych i starszych oraz dla seniorów
- zwiedzanie wystaw i zajęcia warsztatowe niezależne od pogody
- piękne i historyczne otoczenie
- dawka wiedzy i tradycji
Löcknitz jest znakomicie położone i skomunikowane, oplecione siecią ścieżek rowerowych prowadzących w stronę Polski i Niemiec. Stąd rosnąca ilość zwiedzających, którzy chętnie spędzają tu kilka godzin odpoczynku. Stowarzyszenie podejmuje też wysiłki zaangażowania lokalnej młodzieży w życie zamku. Młodzi ludzie coraz chętniej spędzają tu czas ucząc się historycznych rzemiosł i zostają przewodnikami po Zamku.