Muzeum w Angermünde obecnie mieści się w dwóch odrestaurowanych budynkach w rynku miasteczka, zwanych łącznie Domem Uckermark. Otwarto je dla zwiedzających w 2021 roku, po gruntownej renowacji i przemodelowaniu koncepcji planowanych wystaw. Kreatywna i nowoczesna przestrzeń powstała z wykorzystaniem eksponatów dwóch wcześniej istniejących w miasteczku obiektów: Muzeum pisarza Ehma Welka oraz Muzeum Historii Lokalnej.
Kluczowe informacje
Stała ekspozycja Muzeum w Angermünde to koktajl historyczno-literacki pod tytułem „Historia i opowieści – odkrycia w Angermünde i w twórczości Ehma Welka”. Kreatywnie ułożony spacer po salach możemy uzupełniać cytatami z twórczości pisarza Ehma Welka ze zgrabnej broszury – dostępne przy wejściu, w języku polskim, niemieckim i angielskim. Ekspozycja wyłuskuje ciekawe informacje z wiadomości historii i uzupełnia je informacjami archeologicznymi oraz dodatkowo kontekstem literackim.
POŁOŻENIE
Angermünde, Meklemburgia Pomorze Przednie
CZAS ZWIEDZANIA
2 – 4 godziny
TRANSPORT
rower, samochód, pociąg
PRZEZNACZENIE
historia, relaks
Muzeum można zwiedzać także z przewodnikiem lub z audioprzewodnikiem, pomocna przy planowaniu zwiedzania i uzupełnianiu wiedzy jest także strona internetowa Muzeum. Stałą wystawę uzupełniają ciekawe ekspozycje czasowe, a także nietypowa możliwość oglądania eksponatów, które nie są w bieżącym momencie częścią wystawy – zwiedzanie magazynów muzealnych w sąsiedniej Zajezdni.
Szczypta historii
Nowa siedziba Muzeum w Angermünde mieści się w drobiazgowo odrestaurowanym Haus Uckermark, składającym się z dwóch przylegających do siebie budynków w rynku miasteczka, przy Hohen Steinweg 17/18. Na początku XIX w. Haus Uckermark funkcjonował jako zajazd Goldener Adler, a od 1870 r. jako Hotel Reichshalle. W 1911 roku w domu Uckermarków otwarto kino, zaś po II wojnie światowej restaurację „Haus Uckermark”. Lata później w budynku po zamkniętej już restauracji umieszczono salę gimnastyczną dla uczniów i siłownię, potem, po pożarze w 1992 roku dom stał pusty i z wolna popadał w ruinę.
Miasto kupiło budynki w 2010 roku i w 2014 podjęto decyzje o odrestaurowaniu obiektu i przeznaczeniu go na cele muzealne i kulturalne. Do odnowionych budynków przeniesiono istniejące wcześniej Muzeum Ehma Welka oraz Muzeum Historii Lokalnej. Remont zakończył się w 2020 roku, obiekt został też wpisany do rejestru zabytków i otwarty dla zwiedzających w 2021 roku.
Istotne drobiazgi
Miasteczko Angermünde jest idealnym miejscem na jednodniowy relaks. Oferuje przyjemną, spokojną atmosferę, piękne widoki a także ciekawe historyczne miejsca do zwiedzania. Muzeum Angermünde to świetny punkt, którym warto zakończyć taką wycieczkę.
- godziny otwarcia:
kwiecień-październik – poniedziałek-piątek 9:00-18:00, weekendy 10:00-17:00;
listopad-marzec – poniedziałek-piątek 10:00-16:00, weekendy 13:00-16:00 - ceny biletów: normalny 4 EUR, do 16 roku życia wstęp bezpłatny
- www: www.museumangermuende.de
- telefon: 0049 303331 297660
Muzeum Angermünde posiada bogatą kolekcję archeologiczną od epoki kamienia do średniowiecza. Liczne groty strzał, krzemienne narzędzia i gliniane naczynia, a także ceramika, przedmioty codziennego użytku i biżuteria. Wiele eksponatów trafiło do Muzeum od mieszkańców regionu. Muzeum z zaangażowaniem dokumentuje zmiany historyczno-kulturowe okolicy i stara się przybliżyć je odwiedzającym.
Muzeum Angermünde posiada także bogate zbiory biblioteczne, które udostępnia publiczności. Biblioteka ma charakter badawczy i prowadzi prace w zakresie historii regionu, archeologii i literatury, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł Ehma Welka. W bibliotece można studiować zagadnienia z zakresu rozwoju regionu, przemian religijnych i kulturowych. Prowadzi się też badania nad językiem, nazewnictwem, heraldyką i historią naturalną.
- doskonałe miejsce dla miłośników kultury i historii
- kreatywna stała wystawa, ciekawe wystawy czasowe
- historyczne otoczenie
- zwiedzanie wystaw niezależne od pogody
Muzeum można zwiedzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy przewodnika. Istnieje także możliwość zaplanowania tematycznych wycieczek na przykład o znaleziskach i pracach archeologicznych w regionie, o sposobach gromadzenia i archiwizacji eksponatów w muzeum, historiach i legendach Pomorza, i tym podobne. Muzeum prowadzi stała współpracę ze szkołami i przedszkolami, oferując ciekawe zajęcia na każdym poziomie edukacji.