PL

Muzeum Bursztynu w Jarosławcu

Muzeum Bursztynu w Jarosławcu to kameralna placówka prezentująca historię powstania bursztynu bałtyckiego i wyjaśniająca zjawisko inkluzji w bursztynie. Powstaje tu także dokumentacja złóż bursztynu w Polsce i na świecie. Ekspozycja pomaga zrozumieć czym jest bursztyn i porządkuje wiedzę na jego temat.

Kluczowe informacje

Zbiory Muzeum Bursztynu w Jarosławcu obejmują ponad 1500 eksponatów. Wystawa stała została podzielona na trzy główne części, które wprowadzają nas w świat bursztynu: Bursztynowy Las, Kopalnia i Inkluzje. Dodatkowo są organizowane wystawy czasowe powiązane z bursztynem lub nadmorską okolicą Jarosławca.

POŁOŻENIE

Jarosławiec

CZAS ZWIEDZANIA

1 godzina

TRANSPORT

rower, samochód

PRZEZNACZENIE

historia, relaks, kontakt z przyrodą

Ekspozycja bursztynu jest opatrzona licznymi tablicami z informacjami naukowymi, ciekawostkami i danymi liczbowymi. Dodatkowo na ścieżce zwiedzania prezentowane są animacje. Znajdziecie tu również kioski multimedialne. Choć samo muzeum jest kameralne, zapoznanie się z wszystkimi materiałami zapewni nam sporą dozę umysłowej rozrywki.

Szczypta historii

Zalążek prezentowanej kolekcji powstawał w rodzinie właściciela od 20 lat. Pierwsze eksponaty były gromadzone przez dziadka i ojca Maxa Kwiatkowskiego. Odkupowane od lokalnych poławiaczy bryłki głównie pochodziły z okolic Jarosławca i stanowią pierwszy zrąb kolekcji. Od 2008 roku Max Kwiatkowski zaangażował się w powiększenie zbioru o większe bryły i cenne inkluzje. W 2012 roku powstał pomysł utworzenia Muzeum Bursztynu i bardzo szybko, już w 2014 roku pierwsze ekspozycje zostały udostępnione zwiedzającym.

Od samego początku istnienia Muzeum przyciąga licznych gości – mieszkańców regionu i oczywiście turystów, stając się jedną z największych atrakcji regionu. Kolekcja wzbogaca się stale o nowe i coraz cenniejsze okazy bałtyckiego bursztynu i innych żywic kopalnych z całego świata. W planach jest dalsza rozbudowa ekspozycji.

Istotne drobiazgi

W zbiorach Muzeum Bursztynu w Jarosławcu możecie zobaczyć drugą co do wielkości bryłę bursztynu w Polsce (2906g.) i kolekcję innych dużych brył powyżej 1000g. Z ciekawych i rzadkich inkluzji prezentowane są na przykład pasikonik, kwiatostan dębu czy sosnowa szyszka

  1. godziny otwarcia:
    maj 10:00-17:00 (oprócz poniedziałków),
    czerwiec 10:00-19:00,
    wakacje 10:00-21:00,
    wrzesień 10:00-18:00
  2. ceny biletów: normalny 26zł, ulgowy 22zł
  3. www: muzeumbursztynu.pl
  4. email: biuro@muzeumbursztynu.pl —  telefon: 533 533 123

Ekspozycja Bursztynowy Las wprowadza nas w tajniki powstania bursztynu bałtyckiego. Możemy przenieść się ponad 40 milionów lat wstecz i zobaczyć prastary bursztynowy las. W Kopalni odkrywamy złoża bursztynu i poznajemy odpowiedzi na pytania o to, gdzie się znajdują, jak się je wydobywa dzisiaj, a jak to robiono dawniej. Sala Inkluzji na pewno wszystkich zachwyci – fragmenty roślin i przedstawiciele fauny ukryte w złotym bursztynie!

Ciekawe wystawy czasowe zachęcają do ponownych wizyt w Muzeum. Często są one związane z rzemiosłem i obróbką bursztynu, na przykład ekspozycje pięknej bursztynowej biżuterii. Pierwsze znane w świecie znaleziska bursztynowych amuletów pochodzą nawet sprzed 40 tysięcy lat pne! Wystawa pt. Galeria Projektantów to ekspozycja najpiękniejszych, nagradzanych i wyróżnionych projektów bursztynu.

  • doskonałe miejsce dla dzieci, dorosłych i seniorów
  • zwiedzanie wystaw niezależne od pogody
  • piękne i inspirujące otoczenie 
  • dawka wiedzy i zachwytu

W Muzeum Bursztynu działa muzealny sklep Jantarek. Można się w nim zaopatrzyć w gazety i pamiątki muzealne, ale również w rozmaite rzemieślnicze wyroby z bursztynu: biżuterię, kosmetyki i świece. Większość pamiątek i akcesoriów wykonywana jest lokalnie. Sklepik poleca także przetwory i produkty spożywcze z dodatkiem bursztynu: konfitury, miody, syropy bursztynowe. 

You might also like