Ogród dendrologiczny w Glinnej jest urokliwym i bardzo ciekawym zakątkiem przyrodniczym ukrytym na obrzeżach Puszczy Bukowej. Można tu oglądać zachwycające egzotyczne rośliny w towarzystwie naszych rodzimych gatunków. Przytulny i przemyślany – ogród w Glinnej nie zmęczy nikogo ani nie znudzi. To idealne miejsce na spędzenie całego dnia na mnie przyrody.
Kluczowe informacje
W Glinnej rośnie ponad 800 gatunków i odmian krzewów i drzew, a obecność niektórych wciąż pozostaje tajemnicą. Do najcenniejszych okazów należą jodła olbrzymia, jodła szlachetna i orzesznik pięciolistkowy, a także obumarły na skutek mrozów największy w Polsce okaz mamutowca olbrzymiego.
POŁOŻENIE
Glinna, Puszcza Bukowa
CZAS ZWIEDZANIA
2 – 4 godziny lub cały dzień
TRANSPORT
rower, samochód, komunikacja miejska
PRZEZNACZENIE
relaks, kontakt z przyrodą
Ogród dendrologiczny w Glinnej jest położony na nasłonecznionych południowo-wschodnich zboczach Wzgórz Bukowych, osłonięty ścianą Puszczy, co zapewnia korzystny mikroklimat egzotycznym gatunkom roślin. Samo arboretum ma niecałe 4ha i spokojnie można wybrać się tu z małymi dziećmi i seniorami – w ogrodzie co parę kroków znajduje się miejsce odpoczynku lub wygodna ławeczka.
Szczypta historii
Pierwsze wzmianki o ogrodzie pochodzą z 1823 roku, kiedy powstały w tym miejscu prywatne szkółki drzew, przejęte przez państwowe nadleśnictwo w 1870 roku. Właśnie w tym okresie nasadzono większość najstarszych obecnie egzotycznych okazów. Sadzonki pochodzące często z bardzo dalekich miejsc były umieszczane na obrzeżach terenu produkcyjnego przede wszystkim dla ozdoby. Dopiero później zaczęto prowadzić na nich obserwacje mrozoodporności i aklimatyzacji a także traktować jako możliwy zbiór do dalszego rozmnażania.
W 1938 roku w ogrodzie było już 51 gatunków egzotycznych krzewów i drzew. W czasach powojennych do 1970 roku ogród podupadł i lista egzotycznych roślin spadła do 23 gatunków. Podjęta w tym roku współpraca Lasów Państwowych i Arboretum SGGW w Rogowie miała na celu przede wszystkim uratowanie reszty zbioru i właściwe zagospodarowanie obiektu, a w szczególności prowadzenie badań nad gatunkami wymarzającymi w innych częściach Polski.
Istotne drobiazgi
Ogród dendrologiczny w Glinnej to miejsce stworzone dla miłośników przyrody, niezwykłych roślin, ciszy i odpoczynku w naturze. Pięknie wytyczone alejki prowadzą nas do poszczególnych okazów, precyzyjnie opisanych na tabliczkach lub metkach. Szlak roślinny można śledzić również za pomocą kodów QR, które kierują nas do bardziej szczegółowych opisów roślin.
- godziny otwarcia:
15 marca -31 października;
poniedziałek-piątek 9:00-18:00, sobota-niedziela 10:00-19:00 - ceny biletów: wstęp jest bezpłatny
- www: gryfino.szczecin.lasy.gov.pl/ogrod-dendrologiczny-w-glinnej1
- email: gryfino@szczecin.lasy.gov.pl — telefon: 0048 91 416 20 71
Do najciekawszych okazów w ogrodzie w Glinnej należą: jeden z najstarszych w Polsce orzesznik pięciolistkowy (ma ok. 180 lat!), imponująca jodła olbrzymia (wysokość 42 m) i cyprysik żywotnikowaty. Tuż przy bramie ogrodu pozostawiono fragmenty pnia mamutowca olbrzymiego. Imponujący okaz zmarzł podczas wyjątkowo mroźnej zimy 1986/1987. W arboretum zgromadzono także bogatą kolekcję klonów, stewarcji, magnolii i ostrokrzewów. Rośliny zaopatrzono w tabliczki informacyjne zawierające nazwy i zwięzłe charakterystyki roślin.
Osobliwym okazem w ogrodzie w Glinnej jest kilkunastoletni okaz kielichowca chińskiego – to gatunek odkryty w Chinach dopiero w 1963 roku! Kielichowiec z Glinnej jest najstarszym drzewem tego gatunku uprawianym w Europie i nie do końca wiadomo, skąd się tutaj wziął.
- doskonałe miejsce dla miłośników przyrody i spokoju
- bezpłatne zwiedzanie
- piękny i dobrze zagospodarowany teren
- dawka wiedzy i zachwytu
Na teren ogrodu nie można wprowadzać rowerów, ani wchodzić z psami. Jest wiele wyznaczonych miejsc odpoczynki i ławek, a tuż za ogrodzeniem strefa rekreacyjna i plac zabaw. Znalezione na terenie ogrodu owoce i nasiona można zabrać ze sobą i spróbować wyhodować u siebie cos wyjątkowego!