PL

Rezerwat Świdwie

Raj dla ornitologów i miłośników przyrody, bogaty w szerokie widoki, zaciszne zakątki, pełen ptaków i chronionych roślin – rezerwat przyrody Świdwie zachęca do spędzenia dnia na łonie dzikiej natury. Zachwycający krajobraz z kryjącymi się w trzcinowiskach oczkami wodnymi, połaciami prześwietlanego promieniami słońca lasu, kusi i zaprasza do wypraw.

Kluczowe informacje

Rezerwat przyrody Świdwie znajduje się na krańcu Puszczy Wkrzańskiej, na północnym zachodzie województwa zachodniopomorskiego, tuż przy granicy z Niemcami. Nazwę bierze od jeziora Świdwie i obejmuje jego obszar wraz z przylegającymi terenami podmokłymi, bagniskami i torfowiskami. Ostoja o powierzchni niemal 900 hektarów jest rezerwatem ptactwa błotnego i wodnego. Teren wokół jeziora jest podmokły i trudno dostępny, co sprawia, że istnieje w swojej dziewiczej postaci.

POŁOŻENIE

Gminy Dobra i Police, Puszcza Wkrzańska

CZAS ZWIEDZANIA

2 – 10 godzin

TRANSPORT

rower, samochód

PRZEZNACZENIE

wędrówka, relaks, edukacja

Do rezerwatu od strony Szczecina dojeżdżamy drogą na Tanowo, skręcając na wieś Węgornik, a za nim w prawo i już prosto do celu. Można także dotrzeć tu od strony Zalesia (Nadleśnictwo Trzebież) lub z Niemiec – od Stolca. Z każdej strony znajdują się kierunkowskazy na Świdwie. Przy wejściu do rezerwatu znajdziemy darmowy parking.

Szczypta historii

Rezerwat przyrody Świdwie powstał w 1963 roku po wielu staraniach zapalonego ornitologa, Jerzego Noskiewicza. Początkowo teren obejmował polodowcowe jezioro Świdwie i otaczające je tereny podmokłe, docelowo obszar rezerwatu powiększono dwukrotnie, do 900 hektarów.

Po okresie wyciszania przyrody, oczyszczania jej ze szkodliwej działalności człowieka, podjęto decyzję o zaproszeniu turystów do odwiedzania dzikich zakątków rezerwatu i korzystania z uroków terenu. Powstała ścieżka przyrodnicza i wieża widokowa, z której można obserwować ptaki i szeroko rozciągający się widok na jezioro Świdwie.

Istotne drobiazgi

Przy parkingu pod wieżą znajdziemy miejsce ogniskowe i wiaty rekreacyjne. Można spędzić tu czas na biesiadowaniu i odpocząć po dłuższej wędrówce. Kilka lat temu wieża została gruntownie odnowiona i wyremontowana, a teren wokół uporządkowany.

  1. Rezerwat przyrody Świdwie to teren otwarty, dostępny w każdej chwili – proponujemy zwiedzanie w świetle dnia
  2. wstęp do Rezerwatu jest bezpłatny
  3. przy wejściu pod wieżę znajdują się tablice informacyjne
  4. Rezerwat warto odwiedzić o każdej porze roku 

Świdwie jest obszarem ornitologicznym unikatowym na skalę europejską, zarówno dla ptaków bytujących, jak i przelotnych. Objęto tu ochroną wilgi, żurawie, czy różne odmiany błotniaków, a w sezonie lęgowym bytuje tu ponad 160 gatunków ptaków. To także kluczowe żerowisko i miejsce odpoczynku dla ptaków wędrujących na trasie między basenem Morza Śródziemnego a północną Skandynawią.

Rezerwat Świdwie to ostoja ptactwa, ale także miejsce ochrony zagrożonych roślin. Rośnie tu w naturalnym środowisku wiciokrzew pomorski i bobrek trójlistny. Rezerwat szczyci się też bogactwem grzybów.

  • doskonałe miejsce dla rodzin i dzieci – młodszych i starszych
  • idealne na spacer z czworonożnym przyjacielem
  • piękne i dzikie otoczenie 
  • bliskość natury i cisza

Przy rezerwacie krzyżują się dwa szlaki rowerowe: czerwony szlak Puszczy Wkrzańskiej i czarny Parków i Pomników Przyrody oraz czerwony szlak pieszy Puszczy Wkrzańskiej im. Stefana Kaczmarka.

You might also like