Zespół pałacowo-folwarczny w Siemczynie to miejsce, w którym można poczuć powiew historii. Sam pałac to jeden z najlepiej zachowanych barokowych pałaców na Pomorzu Zachodnim, a przylegający do niego teren oferuje rozległą i świetnie odrestaurowaną przestrzeń do przyjemnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Kompleks znajduje się w sercu Pomorza Zachodniego, na Pojezierzu Drawskim, w otoczeniu lasów i niezliczonych jezior.
Kluczowe informacje
Siemczyno oferuje całą paletę udogodnień: noclegi w pięknych przestrzeniach, wydarzenia kulturalne, bazę konferencyjną, dwa bogate w zbiory muzea i ogromne obszary nieskażonej przyrody na wyciągnięcie ręki. Ciekawa historia terenu i budynku zachęca do zapoznania się z dziejącymi się w okolicy wydarzeniami. Pobyt w Siemczynie może dostarczyć bardzo wielu wrażeń, szczególnie, jeśli odszukamy w parku tajemniczy podziemny tunel!
POŁOŻENIE
Pojezierze Drawskie
CZAS ZWIEDZANIA
2 – 4 godziny lub kilka dni
TRANSPORT
rower, samochód
PRZEZNACZENIE
historia, relaks, kontakt z przyrodą
W lipcu odbywają się w Siemczynie Dni Henrykowskie, które są niezapomnianym korowodem historii i sztuki. Dni Henrykowskie gromadzą tłumy zwiedzających i zdecydowanie warto w tym czasie odwiedzić Siemczyno, aby zobaczyć, jak historyczny, barokowy pałac odżywa za sprawą zaangażowania artystów, rzemieślników, grup rekonstrukcyjnych i lokalnych artystów.
Szczypta historii
Historia Siemczyna i jego okolic jest burzliwa. W średniowieczu wieś była pod panowaniem zakonu templariuszy, co zawsze bardzo pobudza wyobraźnię. Nieopodal Siemczyna przebiegała granica między Polską, Księstwem Zachodniopomorskim a Brandenburgią i z tego powodu teren ten wciąż doświadczał zbrojnych najazdów. W XVII wieku Siemczyno zostało główną siedzibą brandenburskiego rodu von Goltz i z tego okresu prawdopodobnie pochodzi ogólny plan założenia dworskiego. Obecny pałac został wzniesiony w latach 1722-1728.
Piękny kompleks wzniesiony na planie podkowy, z centralnym tarasem i rozległym ogrodem kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Po siedmiuset latach w rękach rodu von Goltz, przeszedł pod panowanie rodu von Arnim, przez krótki okres by nawet własnością rodu von Borcke. Ostatnimi właścicielami Siemczyna była rodzina von Bredow. Po II wojnie światowej rozgrabiony majątek przekształcono w gospodarstwo rolne, a w późniejszych latach przeniesiono tu szkołę podstawową, co zapobiegło dalszej dewastacji budynku. Pałac wpisano do rejestru zabytków w 1960 roku, a w 1999 stał się własnością braci Andziaków, którzy z pasją podjęli trud odrestaurowania unikatowego zabytku.
Istotne drobiazgi
Zespół pałacowo-folwarczny w Siemczynie oferuje noclegi dla ponad 100 gości, restaurację, dwa muzea i świetną bazę szkoleniowo-konferencyjną. Jest też idealną przestrzenią na imprezy plenerowe różnego rodzaju, a szczególnie. Charakterze historycznym i artystycznym.
- godziny otwarcia: Muzeum wtorek-niedziela 11:00-17:00
- ceny biletów: normalny 28, ulgowy 25
- www: https://palacsiemczyno.pl/
- email: biuro@palacsiemczyno.pl — telefon: 0048 691 283 009
Na terenie kompleksu znajduje się także Kuźnia Ceramiczna, gdzie można wziąć udział w warsztatach ręcznego lepienia w glinie oraz formowania na kole garncarskim. Dostępne są zajęcia indywidualne i grupowe, można także zaopatrzyć się w wyroby lokalne.
Warto wybrać się na spacer po wsi „Szlakiem Henrykowskim”, który prowadzi przez historyczny park, urokliwą aleję grabową a potem przez wieś Siemczyno i jej najbliższą okolicę. Na poszczególnych przystankach umieszczone są tablice informacyjne, z których dowiadujemy się o historycznych funkcjach poszczególnych budynków i miejsc. Mapka szlaku dostępna jest w Pałacu.
- doskonałe miejsce dla miłośników historii i przyrody
- zwiedzanie wystaw i zajęcia warsztatowe niezależne od pogody
- piękne i historyczne otoczenie
- dawka wiedzy i tradycji
Siemczyno jest doskonale położone, w sercu Pojezierza Drawskiego, w pobliżu jego najpiękniejszych jezior. Jest doskonała bazą wypadową na wycieczki piesze i rowerowe, czy spływy kajakowe. Okolica zachęca do grzybobrania, wędkowania, wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu. W niedalekiej odległości znajduje się historyczny Zamek Drahim.